Dożynki Powiatowo-Gminne w Szczutowie – podsumowanie

15 września 2024 roku w Szczutowie odbyły się tradycyjne Dożynki Powiatowo-Gminne.

To wyjątkowe święto plonów stanowiło okazję do podsumowania tegorocznych żniw, podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę oraz wspólnego świętowania.

Obchody rozpoczęły się od przemarszu korowodu dożynkowego, a następnie uroczystą Mszą Świętą dziękczynną, odprawił przez ks. kan. dr Dariusz Rogowskiego. Podczas mszy poświęcono piękne wieńce dożynkowe, które symbolizowały bogactwo tegorocznych plonów.

Po mszy starostowie dożynkowi Marzena Kalinowska i Paweł Kępczyński reprezentujący lokalnych rolników, przekazali chleb na ręce gospodarzy: starosty Przemysława Burzyńskiego i wójt Anety Ruszkowskiej.

Kulminacyjnym momentem dożynek było wręczenie podziękowań i wyróżnień dla rolników, z Gminy Szczutowo nagrody otrzymali: Dawid Dziurlikowski – „Zasłużony dla Rolnictwa” nadaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Damian Cielicki – otrzymał Tytuł Rolnika Roku; Michał Górecki – wyróżnienie w kategorii Młody Rolnik. W kategorii Sołtys Roku nagrodę odebrał Bartłomiej Paweł Bukowski.

Jednym z ważniejszych punktów programu był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym rywalizowały sołectwa i koła gospodyń z całego powiatu. Wieńce, wykonane z dbałością o najmniejsze detale, były prawdziwymi dziełami sztuki. Nagrodę za najpiękniejszy wieniec zdobyło Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Blinnie, drugą nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembakowie, zaś nagroda za trzecie miejsce trafiła do Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Szczutowie.

Odbył się również konkurs kulinarny na najlepszą potrawę tradycyjną, gdzie pierwszą nagrodę zdobyło KGiGW w Szczutowie za biały barszcz z pulpecikami, drugą KGW Nowe Zgagowo za kaczkę w sosie grzybowym, zaś trzecie KGiGW w Blinnie za zupę zacierkową.

Wójt Gminy Szczutowo Aneta Ruszkowska ogłosiła wyniki konkursu na najpiękniejszy witacz dożynkowy, przyznano aż 11 pierwszych miejsc, ponieważ każdy z witaczy zasłużył na wyróżnienie. Sponsorem nagród był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie oraz Cezary Matuszewski właściciel firmy Cezar. Zgłaszający prace konkursowe otrzymali bony w wysokości 500,00 zł każdy oraz statuetki i pamiątkowe dyplomy:

  1. Mieszkańcy wsi Blizno – za niesamowity kunszt i wykorzystanie naturalnych materiałów.
  2. Sołectwo Mierzęcin – za kreatywne podejście do symboliki plonów i świetne kompozycje kolorystyczne.
  3. Członkowie Koła Gospodyń i gospodarzy w Maluszynie – za wyjątkową estetykę i oryginalność w przedstawieniu motywów dożynkowych.
  4. Sołectwo Karlewo – za harmonijną kompozycję, która oddaje piękno polskiej wsi.
  5. Sołtys Całowni – za bogactwo detali i precyzję wykonania.
  6. Mieszkańcy wsi Dziki Bór – za oryginalność w formie i ciekawy przekaz dożynkowy.
  7. Sołectwo Słupia – za innowacyjne rozwiązania i piękne wykorzystanie naturalnych zasobów.
  8. Rodzinie Państwa Blongiewicz – za artystyczną prostotę, która ujęła serca wszystkich.
  9. Członkowie Koła Gospodyń i Gospodarzy w Szczutowie – za harmonijną kolorystykę i piękne odzwierciedlenie plonów.
  10. Sołectwo Gorzeń – za lekkość i radość, którą promieniuje ich witacz.
  11. Mieszkańcy wsi Białasy – za symbolikę związaną z tradycją i głęboką więź z historią regionu.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i dziękujemy za Wasz udział!

Dożynki w Szczutowie obfitowały również w atrakcje kulturalne. Na scenie występował Zespół Tańca Ludowego „Reymonciaki”, działający przy Szkole Podstawowej w Szczutowie, zespoły cygański Duj Duj, gwiazdą wieczoru był natomiast zespół Pectus, a na zakończenie dożynek  do tańca zaprosiła wszystkich Grupa Tacy My.

Dożynki to również czas zabawy dla najmłodszych, którzy mogli skorzystać z licznych atrakcji m in. „dmuchańce”, zjeżdżalnie, piana party, a dzięki uprzejmości KGiGW w Gójsku i KGiGW w Szczutowie dostawały watę cukrową i popcorn .

Wielkim zainteresowaniem cieszył się także stoiska kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu, gdzie można była nabyć lokalne specjały.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz kulinarny w wykonaniu finalisty MasterChef S. Sobańskiego, który przygotował żurek dla wszystkich uczestników dożynek.

Dożynki Powiatowo-Gminne w Szczutowie 2024 było to święto pełne radości, wdzięczności i wspólnej zabawy. Rolnicy mogli podzielić się owocami swojej pracy, a mieszkańcy oraz goście mieli okazję do integracji, wspólnego świętowania i podziwiania bogactwa lokalnych tradycji.

W trakcie Dożynek Powiatowo-Gminnych odbył się konkurs dla dzieci pod hasłem #KUPUJ ŚWIADOMIE, który miał na celu promowanie świadomych wyborów konsumenckich wśród najmłodszych. Sponsorem nagród w konkursie był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W ramach wydarzenia swoje stoisko miał również lokalny producent miodu, Pan Tomasz Paprocki, który oferował różnorodne gatunki miodu prosto z własnej pasieki. Jego obecność cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.