Obchody Święta Niepodległości 11 listopada 2024 roku

11 listopada w Szczutowie odbyły się obchody Święta Niepodległości, które zgromadziły mieszkańców i lokalne władze, by wspólnie uczcić pamięć o tych, którzy walczyli o wolność Polski. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 na Cmentarzu Parafialnym w Szczutowie, gdzie zgromadzili się mieszkańcy, delegacje oraz poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych ze Szczutowa, Gójska i Urszulewa, Koła Łowieckiego „RARÓG” oraz Szkół Podstawowych w Gójsku i Szczutowie.

Po krótkiej chwili ciszy ks. kan. Dariusz Rogowski poprowadził modlitwę w intencji wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę. Po modlitwie kwiaty i znicze złożyli: Wójt Gminy Szczutowo, Przewodniczący Rady i Radni Gminy Szczutowo, Przedstawiciele Rady Powiatu Sierpeckiego, Radny Gminy Skrwilno, a także delegacje: Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Szczutowo i Skrwilno, Koła Łowieckiego „TUR,” Szkoły Podstawowej w Gójsku i Szczutowie, Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie, Tartaku w Urszulewie oraz sołtys wsi Słupia i Przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów ze Szczutowa.

Następnie uczestnicy przeszli do kościoła, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez ks. kan. Grzegorza Żabika Proboszcza Parafii w Gójsku oraz ks. kan. Dariusza Rogowskiego Proboszcza Parafii w Szczutowie.

Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zgromadzeni przemaszerowali do hali sportowej, gdzie miała miejsce część oficjalna. Pani Dyrektor Monika Kordyzon serdecznie powitała gości, a następnie głos zabrała Wójt Gminy Szczutowo, Aneta Ruszkowska.

W swoim przemówieniu Wójt podkreśliła znaczenie słów „Roty,” które przez pokolenia były manifestem polskości i wierności Ojczyźnie. „Nie damy pogrześć mowy” – mówiła, przypominając, że te słowa symbolizują opór, umiłowanie tradycji, języka i kultury, a także wytrwałość Polaków w walce o wolność. Przypomniała również, że odzyskanie niepodległości było dorobkiem wielu pokoleń, które, mimo licznych trudności, pozostały wierne Ojczyźnie.

„Dziś, w 106. rocznicę odzyskania niepodległości, jestem przekonana, że patrzą na nas z niebios tamci bohaterowie, ojcowie niepodległości i ci, którzy polegli albo pomarli w walce i w tęsknocie za Ojczyzną” – mówiła Wójt Aneta Ruszkowska, apelując, byśmy pielęgnowali i chronili wolność, którą przodkowie wywalczyli dla nas. Dodała, że tworzenie jedności narodowej i lokalnej to nasz obowiązek oraz praktyczny wyraz pamięci o przeszłości i odpowiedzialność za przyszłość.

Po przemówieniu Pani Wójt odbyła się akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Szczutowie. Uczniowie zaprezentowali wzruszający program artystyczny, w którym nie zabrakło patriotycznych wierszy oraz pieśni upamiętniających trud i poświęcenie tych, którzy walczyli o niepodległość Polski. Występ młodych artystów dostarczył zgromadzonym wielu emocji, przywołując refleksje o polskiej historii i znaczeniu wolności.

Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Szczutowo Aneta Ruszkowska, serdecznie podziękowała wszystkim Gościom i Mieszkańcom Gminy Szczutowo, którzy licznie przybyli, aby wspólnie uczcić ten wyjątkowy dzień. Wyraziła wdzięczność Księżom koncelebrującym liturgię, delegacjom oraz wszystkim osobom, które złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach poległych.

Szczególne podziękowania skierowała do Dyrektor Moniki Kordyzon, Nauczycieli i Uczniów Szkoły Podstawowej w Szczutowie za przygotowanie wzruszającej akademii patriotycznej. Wyrazy uznania przekazała również Dyrektor Alicji Cześnik, Nauczycielom i Uczniom Szkoły Podstawowej w Gójsku, którzy aktywnie zaangażowali się w obchody Święta Niepodległości. Podziękowała także wszystkim Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu Gminy Szczutowo oraz OSP Urszulewo za wsparcie organizacyjne, jak również Kołom Łowieckim, które zaszczyciły swoją obecnością.

Szczególną wdzięczność wyraziła Kołom Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Blinna, Podlesia i Szczutowa, które uświetniły obchody pyszną zupą i domowymi ciastami.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Szczutowie były okazją do zadumy nad historią oraz inspiracją do dalszego budowania wspólnoty i odpowiedzialności za przyszłość.